Свечани пријем директора основних и средњих школа са подручја Епархије шабачке

погледајте

______________________

У Свечаној сали хотела „Слобода“, 30. јуна 2023. године, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј, председник Одбора за Верску наставу Епархије шабачке, уприличио је свечани пријем директора основних и средњих школа са подручја Епархије шабачке.

Обраћајући се овом свечаном скупу, Преосвећени Епископ је истакао: „Мени лично као, још увек новом, Епископу шабачком учинили сте велику част и још већу радост, а у исто време, својој Цркви сте показали приврженост, тако што сте се сабрали у овако знатном броју. Рекао бих, да је данас овде, чак, више од 2/3 директора свих школа у Епархији шабачкој. Наша Епархија је веома пространа, тако да сам посебно благодаран онима који су уложили труд и издвојили, реално,  читав данашњи дан због овог сусрета са нашом смерношћу, али и са својим колегама. Није непознато да словенска и српска реч образовање, у својој основи има образ, а већ на првим странама Библије налазимо да је човек створен по образу и по подобију Божијем, што значи да је човек створен да буде икона, слика Божија, а да је суштински задатак образовања да што је могуће више сачува  лик Божји у човеку. Стојећи, дакле, одговорно, пред лицем Божијим, пред светим Савом и Доситејем, пред нашим прецима, нашим народом, нашом децом, од које скоро 80 процената у овој Епархији похађају веронауку, пред самима собом, а уздајући се у помоћ Божију и молитве Срба светитеља и свих светих, имамо чврсту веру и наду да ћемо и ми све изазове превазићи, као што су их у прошлости превазилазили наши преци.“

Преосвећени Епископ г. Јеротеј доделио је захвалнице трима школама за изузетну сарадњу у погледу организовања и остваривање Верске наставе у току школске 2022/23. године. То су: Основна школа „Лаза К. Лазаревић“ из Шапца; Основна школа „Вук Караџић“ из Лознице“; Основна школа „Петар Враголић“ из Љубовије. У име награђених школа и присутних директора, речи благодарности упутио је Милан Благојевић, директор Основне школе „Лаза К. Лазаревић“ из Шапца.

Преосвећени Епископ, у име Одбора за Верску наставу Епархије шабачке, наградио је  и три истакнута вероучитеља која су у протеклом периоду учествовала на такмичењима са својим ученицима, освајали награде, али су и целокупним својим залагањем представљали Верску наставу у најбољем светлу, сведочећи јеванђелску заповест „да се светли светлост Ваша пред људима“. По резултатима, а и по мишљењу других вероучитеља, то су: Драгана Деспотовић, вероучитељица у Гимназији „Вук Караџић“ у Лозници; Милица Симић, вероучитељица у Основној школи „Стојан Новаковић“ у Шапцу; Бошко Павловић, вероучитељ у Шабачкој гимназији.

У име награђених вероучитеља, надахнутим речима, обратила се Драгана Деспотовић, вероучитељица у Гимназији „Вук Караџић“ у Лозници: „Срце младог човека је отворено за Бога, за вечну и непролазну љубав, а Верска настава има ту одговорност и у исто време привилегију, да путем Богопознања доводи до самопознања. Бог је постао човек да би се ми људи радовали. „Јер је пријатно Господу да сваки човек има радост у срцу“, каже свети Серафим Саровски. Ту поруку радости ми благовестимо у нашим учионицама, али је неопходно да је и сами сведочимо, живимо, да будемо уверљиви да би нам веровали. Нарочито је нашој омладини важно уткати истину да нема безизлазне ситуације и да решење увек постоји, као и чињеницу да ни у највећој остављености не остајемо сами. Млад човек тражи одговоре јер тражи себе, своју припадност и смисао. Носећи Бога, као највернијег свог пријатеља, неће упасти у замку безизлазности и отуђености. Гледаће на свој живот као највреднији дар, на своје биће као јединствено и драгоцено баш такво какво јесте, а однос према другоме мериће радосном љубављу Христовом. Поруку вере коју и сами примамо потребно је да задржимо у себи, ради изградње нашег унутрашњег човека, а потом да је ненаметљиво, наглашавам ненаметљиво и смирено пренесемо на покољења која долазе, а то су наша деца. Дете је једнако љубав. Зато морамо сви стајати пред одговорношћу њихових живота.“

Данашње сабрање, у изузетно пријатној атмосфери, завршено је коктелом и пригодним даривањем сабраних директора.