Манастир Каона

детаљније

Детаљна презентација
манастира у припреми!

Манастир Каона припада Епархији шабачкој Српске православне цркве. Налази се у Посавотамнави, у општини Владимирци, у атару истоименог села. Манастир представља непокретно културно добро као споменик културе.
Манастир је настао је у 14. веку, а прва црква саграђена на овом месту датира из друге половине 11. века. Према народном предању ова светиња је задужбина Иконије, сестре Милоша Обилића. Предање каже да су две Милошеве сестре, Иконија и Вида, пратиле брата на Косово. Кад су стигле до „Равне ливаде“ (изнад садашње манастирске цркве), Иконија оде да донесе брату воде, и враћајући се, рече му: „О мој брате, што добра коња видех, још да је седло према њему“. (У народу се под добрим коњем подразумева место где би се могла црква саградити).
„Благо имамо, сестро“, одговори Милош, „па му начини седло, а кад се ја вратим са Косова, помоћи ћу ти и ја.“
Милош се није вратио. Иконија је саградила Каону, а Вида манастир у Видојевици.
У манастиру Каона се, као велика светиња, чува делић моштију Преподобне мајке Параскеве.
Крајем 19. века, тачније 1892. године подигнута је главна манастирска црква, која је касније порушена, а на њеним темељима подигнута данашња црква, која је посвећена светом Архангелу Михаилу.

МАНАСТИР КАОНА

15226 Драгиње