Даривање ученика у Азбуковици

погледајте

______________________

У петак, 24. фебруара, прослављајући Светог Ђорђа Кратовца, припремајући се за свету Четрдесетницу, велику радост нашим ђацима пешацима причинили су поклони пристигли ни мање ни више него из Америке.

Готово сам сигуран да руменило образа њихових није било само од свежег ваздуха који удишемо на пропланцима планине Бобије, већ због пажње која им је приређена, а управо нас је блаженопочивши владика Атанасије (Јевтић) учио да је љубав заправо пажња.

Истински дирнути причом о Божићном даривању ђака пешака у Азбуковици, објављеној на сајту Епархије шабачке, верници са парохије Светог Пророка Илије у Мервилу, Индијана предвођени свештеником др Александром Новаковићем одлучили су да дарују ђаке пешаке и подрже их на њиховом дугачком и тешком путу до знања. Ђаци су даривани иконом Богородице Тројеручице која као Владичица сведобра: “децу милосрдно храни, младе невидљиво руководи, зреле у побожности утврђује старе у немоћи укрепљује, а свима све добро и душекорисно дарује свесилним заступништвом својим пред престолом Пресвете Тројице” (Кондак 9.).Затим, малим Православним Молитвеником прилагођеним за децу који садржи молитве које требамо читати у току дана, како би се духовно снажили и напајали душу, јер “молитва је вода жива којом душа гаси своју жеђ” (Св. Јован Златоусти). Радост и усхићење било је присутно и када су ђаци међу слаткишима видели и “паметне уређаје”-таблете, који ђацима доносе напредно образовно искуство, упознају их са корисним аспектима технологије и отварају “прозор” да се упознају са различитим информацијама.Велика захвалност свештенику Александру, који је заједно са Синди Стојић и Нином Гаврић али и свим парохијанима црквено-школске заједнице Св. пророка Илије препознао труд ови малих ђака пешака и даровао их и тиме подржао њихову жртву на путу до знања. Хвала Вам оче и на речима савета током мојих студија на Православном Богословском Факултету Светога Саве у Либертивлу, Илиној, САД. Хвала Вам на прилици да духовно узрастам гледајући са каквом очинском љубављу, смирењем и трпљењем предводите поверену Вам парохију. Хвала Вам што овим гестом даривања доприносите на зближавању матице и расејања.Напослетку, порука старца Порфирија упућена свима нама: „радите непрестано и неуморно, јурите и стижите свуда, свима проповедајте Христа, падајте са ногу трудећи се за Христа и Цркву Његову, не жалите своју младост. Све дајте за Христа и Цркву Његову она треба да расте, а ми да се умањујемо смиреношћу.

“Срећан и Богом благословен почетак Часног поста!

Илија Трипић, вероучитељ