Владика шабачки г. Јеротеј: Управимо свој поглед ка вечној радости Царства Божијег

У трећу недељу Часног поста, Крстопоклону недељу, 19. марта 2023. године, у храму Светих Апостола Петра и Павла у Лешници, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј служио је Свету Архијерејску Литургију.

„Налазећи се на пола пута Часног поста, у Крстопоклоној недељи, Господ нас подсећа који је смисао тога пута, опомињући  нас данашњим јеванђељским речима да ко се Господа застиди, застидеће се и Господ њега када дође у својој слави са свим својим светим анђелима. Ићи за Христом значи одрећи се себе, променити се, а то је управо ношење крста, јер се ми због самољубља одричемо Христа, као што учинише и наши прародитељи. Али ако се Адам одрекао Бога, Бог се није одрекао Адама и свег човечанства, него је Син Божији обновио нарушени савез човека са Богом, враћајући нас смислу не да живимо за себе, него за друге. То је крст и следовање ономе који је страдао на крсту и који нам је дао пример за такав живот, страдавши за читаво човечанство.

Пут одрицања од себе самог и ношења крста не завршава се Христовом смрћу на крсту, већ се завршава његовим славним Васкрсењем као што се овај Часни пост завршава празником Васкрсења Христовог. Зато је изношење крста на пола поста, његово целивање и молитва њему,  подсећање да не клонемо духом, подсећање зашто постимо, и охрабрење  да све то није узалудно, јер управивши  свој поглед ка крају, ка смислу нашег живота, видимо Васкрсење Христово. Одрицање од себе самог је страдање, јер смо се везали за овај свет, за страст и то нам доноси бол, али нас теши гледање у будућност Царства Небеског, у радост и блаженство у коме неће бити ни болести, ни страдања, ни патње, ни растављености од својих ближњих. Царство Божије је вечити дан и вечна радост, јер је Сунце које ће да сија и око кога ћемо сви бити окупљени  Господ Исус Христос, као што је Господ Преображењем својим открио какав ће бити у Царству Божијем, а на свакој Литургији нам се даје  да предокусимо Тајну Царство Божијег.“

Преосвећеном Епископу саслуживало је братство храма Светих Апостола Петра и Павла, уз молитвено учешће верног народа јадарског краја. Након Свете Литургије уприличена је трпеза љубави.