Владика шабачки г. Јеротеј: Кроз нетрулежне мошти Светог Василија Острошког се пројављује благодатна сила Васкрслог Христа

На празник Светог Василија Острошког, 12. маја 2023. године, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј, поводом храмовне славе, служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог Василија Острошког у Касарским Ливадама.

„Живот Светог Василија је у великој мери био сакривен. Многе дане свога живота је провео у Острошкој пустињи у време тешког турског ропства, времену много тежем него данашњем. Тамо се борио са собом, са својим страстима и гресима, јер у нашој борби у овоме животу прво морамо да победимо сами себе, да осветимо сами себе, па онда тек да то проповедамо другима. То је и пут Светог Василија Острошког који је у Острошкој пустињи успео уз помоћ поста и молитве да победи себе, а кад је победио себе онда је почео да помаже и другима, да се моли за читав народ који му је поверен у његовој Епархији и за васцели људски род”.

”Због његових подвига и трудова удостојен је сусрета са Васкрслим Христом и тада се осветила његова душа и тело, што нам показују његове  нетрулежне мошти које до дана данашњег чудотворе, и које су доказ Христовог Васкрсења. Благодатна сила Васкрслог Христа ушла је у његово тело не дозволивши да оно иструне, него напротив; оно постаје извор живота и исцељења свима који прибегавају Светом Василију. Свети Василије нам и данас поручује, као што је кроз све векове поручивао српском народу, да је пут којим треба да идемо пут врлине, а као што видимо на његовом примеру врлина је тајновита и скровита, то је тајна повезана са љубављу и трпљењем пре свега. Идући путем Светог Василија и ми ћемо се посветити, јер захваљујући Светом Василију и светитељима који су живели у време тешког турског ропства, ми смо као народ имали слободу кад смо били потлачени, јер прва човекова победа је увек духовна, а када смо духовно васкрсли, онда смо и као народ и држава васкрсли“ – беседио је Владика Јеротеј.

Након свете Литургије уследило је освећење славских дарова у спомен и молитвено сећање на Светог Василија Острошког и трпеза љубави за све присутне.