Вечерње праштања у Саборном храму у Шапцу

У смирај Недеље праштања, 17. марта 2024. године, у Саборном храму Светих апостола Петра и Павла у Шапцу, у молитвеном присуству Епископа шабачког г. Јеротеја, служено је вечерње праштања.

Епископ Јеротеј је прочитао молитву за благослов и Божију помоћ у наступајућем посту и у свом поучном слову истакао:

„Као што најстарија традиција у нашој светој православној Цркви налаже уочи Великог поста, после вечерње службе, на ову Сирну седмицу, се служи тзв. опраштање хришћана. У данашњем Јеванђељу на светој Литургији смо чули да је битно да једни другима опраштамо од срца. Тако по овој древној традицији хришћани се међусобно опраштају пред почетак поста да би у пост ушли чистог срца и чисте савести. Док сада буде братија певала покајни псалам На рекама вавилонским, који се иначе певао током ових припремних недеља Великог поста, ми ћемо приступити међусобном опраштању и измирењу, а после тога ћемо отпевати и пасхалне стихире које се поју на сам дан Васкрсења да би се подсетили која је сврха и циљ овога нашег пута кроз Велики пост.“

Након поучног слова, уследио је и сам чин опраштања сабраних у храму целивањем и речима: Опрости – опраштам!