У Лозници одржан великопосни духовни разговор са протојерејем Жељком Марковићем

У присуству Преосвећеног Епископа шабачког г. Јеротеја, у крипти храма Вазнесења Господњег на Лагатору, 5. априла 2024. године, Црквене општина лозничка је уприличила духовни разговор са протојерејем Жељком Марковићем, старешином цркве Лазарице у Крушевцу, на тему „Пост промена философије живота“.

„Блажени Августин нас учи да ако Христа ставимо на прво место у свом животу, све друге ствари у нашем животу ће бити на свом месту. Тако исто и у посту. Човек треба да пости како је Црква прописала, али људи живе у свету који је узбуркано море, људи се труде, раде, неки су слаби, него је можда у благословеном стању, деца су можда болешљикава и такви људи могу да се посаветују са својим свештеницима да добију благослов и да тај пост буде ублажен. Пост телесни је ту да нас подсети да треба много више пажње да обратимо на душу и то треба да буде израз моје слободне воље и жеље. Пост је средство да се човек припреми да се преобрази, преуми и припреми за велику тајну сусрета Бога и човека, коју сваки пут остварујемо у храму, у светој Литургији и светом причешћу“ -  истакао је отац Жељко.

Трибина је имала интерактивни карактер, тако да је отац Жељко Марковић одговарао на питања свештенства и верника везаних за тему Великог поста и уопште свих карактеристика и особености које током овог периода чине промену философије нашег живота.

Модератор духовног разговора је био јереј Горан Поповић, старешина храма Покрова Пресвете Богородице у Лозници.