Светосавска академија у Лозници

Епоха у којој је живео Свети отац Сава и савремено доба у коме живимо ми, нису у суштинском смислу различити. Напротив, у време крајње политичке неизвесности, каква је била епоха 13. столећа, Тројични Бог је произрастао најдрагоценији дар православним хришћанима српскога рода у виду Савине личности, а који је са хиландарским монасима устројио, уредио и унапредио црквени живот на просторима Архиепископије српких и поморских земаља. Данас нас сви ти подигнути манастири опомињу јер су наши духовни светионици и орјентири - проф. Србољуб Убипариповић

Уочи обележавања Првог српског Архиепископа и Просветитеља Саве, 26. јануара 2023. године, Његово Преосвештенство Епископ шабачки г. Јеротеј, присуствовао је Светосавској академији у лозничком Вуковом дому културе, коју су организовали братства Покровског и Вазнесењског храма.

Свети Сава нам је оставио завет миротворства, да међусобне деобе и размирице решавамо у Цркви, на Светом Јеванђељу, на моштима својих светих предака. Само тако ћемо бити истинска деца Светога Саве - нагласио је Епископ Јеротеј.

Након уводне речи Епископа, пригодном беседом се обратио и ванредни професор Православног богословског факултета Универзитета у Београду, др. Србољуб Убипариповић, након које је уследио светосавски програм.

Светосавска трпеза љубави уприличена је по завршетку свечане академије у духовном центру Вазнесењске цркве на Лагатору.