Предавањем проф. др Здравка Јовановића започео великопосни циклус предавања Епархије шабачке

У организацији Епархије шабачке, 2. априла 2024. године, у препуном амфитеатру Академије струковних студија у Шапцу, започео је великопосни циклус предавања „Велики пост у животу православних хришћана“.

Прво предавање је одржао ђакон др Здравко Јовановић, професор Православног богословског факултета у Београду, на тему „Значај отачког разумевања подвига за савремени живот“, а у присуству Преосвећеног Епископа шабачког г. Јеротеја, свештенства и вероучитеља Епархије шабачке, као и многобројне омладине и верног народа Шапца и околине.

„Немогуће је бити хришћанин, у правом смислу те речи, а не подвизвати се. Подвиг је потврда пред самима собом и пред читавим светом да смо се определили за један нов начин живота, који нам је открио, показао, отеловио и својим Васкрсењем за свагда запечатио наш Господ Исус Христос, Чијем се Васкрсењу радујемо и припремамо свих ових недеља. Подвижништво подразумева увек и изнова пројављивање пред целим светом да смо се ми слободном вољом определили да живимо као синови и кћери наше свете мајке Цркве, која нас је, баш као и наше биолошке мајке, родила из своје утробе и своје материце“ – истакао је професор Јовановић.

Предавање је имало интерактивни карактер, професор Јовановић  је након краћег увода у тему одговарао на питања присутних, што је вечерашњем сабрању дало живост и широк спектар разматрања овако значајне хришћанске тематике.

Модератор предавање је био јереј Никола Ковачевић, сабрат Саборног храма у Шапцу.

Следеће предавање великопосног циклуса одржаће се 9. априла 2024. године, а предавач ће бити ђакон др Никола Лукић, доцент на Православном богословском факултету у Београду, на тему „Богослужбене особености Великог поста".