ОСВЕШТАН ХРАМ СВ. ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА У МАЛЕШЕВЦИМА

Епископи зворничко-тузлански г. Фотије, ваљевски г. Исихије и шабачки г. Јеротеј данас су освештали новосаграђени храм светог владике Николаја Охридског и Жичког у Малешевцима код Угљевика.

Да слога Србина спасава видјело се и данас у Малешевцима гдје је сложни српски православни народ предвођен својим свештеником Срђаном Васиљевићем за годину дана завршио први храм у Епархији зворничко-тузланској посвећен светом владици Николају (Велимировићу). Велики број вјерника не само из Малешеваца него из читаве епархије, са мноштвом свештеника и ђакона, монаха и монахиња како из наше епархије, тако и из братске нам и страдалне Епархије рашко-призренске дочекало је преосвећену господу архијереје у порти храма. Оно што је у овај величанствени молитвени сабор учинило многоструко благословенијим чак стоструко, како је рекао владика Фотије, јесте и благослов Божији и љубав преосвећеног владике ваљевског г. Исихија који је даровао и донио честице моштију светог владике Николаја које ће остати трајно у овом светом храму.

Још један од благослова јесте и чињеница да је овај храм грађен по узору на храм Манастира Брњак који се налази на Косову, те и само присуство, молитвено учешће и појање монахиња из тог манастира, као и појаца Храма Светог Саве на Врачару.Епископ Фотије поручио је у бесједи да Срби треба да буду увијек са својом црквом.​- Ако нисмо заједно са својом црквом онда нисмо са православним и светосавским и тада лутамо и не знамо куда идемо, не знамо које су наше мјере и вриједности - упозорио је владика Фотије.Данашњи дан у овом подмајевичком мјесту, истиче епископ Фотије, има карактер светодуховски и светониколајевски.- Освећење цркве је велики догађај. Малешевци су добили свој освештани храм, мјесто сабирања, окупљања, поста, молитве, покајања. Ово мјесто је добило свој центар. Кад имамо храм онда имамо оно што је вјечно - додао је епископ Фотије.Он је за Владику Николаја, чији име носи храм, рекао да је пастир духовни, велики мисионар, проповједник ријечи Божије те да је проповједао православље и светосавље. Епископ Фотије подсјетио је да је овај новосаграђени храм копија једног храма са Косова.- Треба да се везујемо за мученичко Косово, Свету Гору, Свету земљу а то је у сваком смислу наше предање. То је наше јединство и благослов - позвао је епископ Фотије.

Преосвећеној господи Архијерејима су данас саслуживали протојереј Александар Тешић, архијерејски намјесники угљевичко-јањски; протојереј Раде Танацковић, парох главичички и протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић, епархијски ђакони.По завршетку свете архијерејске литургије, десницом преосвећног владике Фотије, старјешина храма, протонамјесник Срђан Васиљевић је - за пожртвовани труд и рад на њиви Господњој, те за заслуге око градње храма који је учврстио јаке братске везе са епархијама шабачком, ваљевском и рашко-призренском – одликован чином протојереја. Уз благослов да настави да се труди као до сада те да му Бог подари снаге за сва будућа богоугодна дјела.Затим је преосвећени владика Исихије поздравио присутне и свечано предао честице моштију светог владике Николаја Његовом Преосвештенству епископу зворничко-тузланском г. Фотију.

Подјељене су и архијерејске грамате за све трудбенике на изградњи овог храма, након чега је уприличена велика и свечана трпеза љубави уз културно умјетнички програм за који су били задужени ''Фенечки бисери''.

За кума храма изабран је мјештанин Малешеваца Милан Лазић.

Након завршетка овог торжественог молитвеног сабрања, господа Архијереји су обишли и Манастир светог Александра Невског који се налази на парохији оца Срђана, а од недавно има и настојатељицу мати Филотеју.Слава Богу и свим светима чијим молитвама смо имали благослов да будемо свједоци оваквих историјских и благословених дана.

Извор: Епархија зворничко-тузланска