Недеља Mироносица у Саборном храму у Шапцу

У Недељу Mироносица, 30. априла 2023. године, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј началствовао је светом архијерејском Литургијом у Саборном храму Светих апостола Петра и Павла у Шапцу.

„Жене мироносице су прве благовеснице Христовог Васкрсења апостолима. Оне су  сведочећи Његово Васкрсење својом храброшћу, одважношћу и љубављу дале свима нама пример како треба да идемо за Господом. Црква се данас молитвено сећа жена мироносица да бисмо највећи празник хришћански осветлили и са стране ових обичних жена, показујући нам да је Христос укинуо све разлике и све поделе које су настале падом првог човека Адама. Христовим Васкрсењем се сјединило Небо и земља, душа и тело, превазиђена је чак и разлика међу половима. Превазиђене су све оне ствари које постоје у историји, као што су друштвени статус и социјални положај мушкараца и жена. У Христовом Васкрсењу се укидају све те разлике и жене постају сестре, а мушкарци браћа. Вера у Васкрслог Христа је генератор свих тих промена и напретка у људској историји, али  једини истински статус који нас интересује  је онај који је дат у нашој Цркви. Сви  статуси у  историји су пролазни, а вечност је  наше место и наша служба у Цркви, јер то одређује шта ћемо бити у Царству небеском. Жене имају велику част у Царству небеском, мајка Божија је постала часнија од херувима и славнија неупоредиво од серафима, удостојена да се назове Богородицом, а жене мироносице су удостојене од Васкрслог Господа не само да буду сведоци Његовог Васкрсења, него и учеснице и сараднице у великом плану Домостроја Божијег.“-поучио је у евхаристијској беседи Владика Јеротеј.

Преосвећеном  Епископу саслуживало је свештенство Саборног храма.