Епископ шабачки г. Јеротеј у Рибарима: Раслабљени човек представља читаво човечанство које Христос исцељује од греха

У Недељу раслабљеног, 7. маја 2023. године, у храму Светих апостола Петра и Павла у Рибарима, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј служио је свету архијерејску Литургију.

„Раслабљени човек представља читаво човечанство и овај наш свет у који је Господ  дошао да нас спасе. Господ који је творац и бање и архангела Михаила који је силазио у воду, и тог раслабљеног човека, на реч Своју, као што је овај читав свет  духовни и материјални створио, исцељује раслабљеног који узима свој одар и носи са собом као сведочанство свог потпуног исцељења. Исцеље овог човека представља васкрсење новог човека, а кад га Господ касније сусреће опомиње га и указује му да је његов проблем био у греху, јер је због греха и постао раслабљен и парализован. То је порука свима нама да када чинимо грехе ми мало по мало парализујемо своје духовно биће, човек постаје одузет и неспособан и остаје само онај телесни човек, а када се сведемо на телесног човека онда радимо оне ствари које нису достојне људског рода и човека који створен да буде мали свет у великом. Када човек грехом потпуно умртви своју душу чини ствари које нису достојне ни животиња, зато се чувајно да не чинимо грехе, а камоли да доспемо у такво стање, јер сваки злочин и свака трагедија у подлози себе има грех и недостатак Божије благодати. Потребно је не чини грех и призивати помоћ Божију, а онда ће нас Господ исцелити и бићемо оно за шта нас је Бог назначио, јер сама реч човек означава да смо рођени за вечност, да будемо духовни људи, а не телесни.“-истакао је Владика Јеротеј.

Преосвећеном Епископу саслуживало је свештенство архијерејског намесништва мачванско-поцерског, а након свете Литургије уследила је трпеза љубави.