Епископ Јеротеј: Пост је наш драговољни и добровољни прилог Богу који нас води радости Васкрсења Господњег

У Недељу сиропусну, 17. марта 2024. године, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је служио свету архијерејску Литургију у храму Светог великомученика Прокопија у Слепчевићу.

„Ево нас на прагу почетка Великог поста и у данашњем Јеванђељу Господ нас, управо, подсећа шта је најважније у овом посту. На првом месту то је да опростимо једни другима, јер је праштање услов да би људи могли да живе у некој заједници, а друга важна ствар је поука да када постимо треба да постимо тајно, односно да постимо срцем, јер је то наш добровољни и драговољни прилог Богу. Данас се у склопу почетка Великог поста сећамо и догађаја изгнања Адамовог из раја, јер је пост као институција био утемељен још у рају као уздржање које је и почетак послушања. Адам и Ева нису послушали Бога и прекршили су пост.

Зато да бисмо ми могли поново да уђемо у рај морамо да постимо, али сада у много тежим условима, са много већим одрицањима, борећи се против греха који је постао део наше природе, а да би победили себе и могли да творимо вољу Божију. Како је било тешко Адаму када је изгнан из раја видимо у црквеним песмама, које су се појале синоћ и јутрос, које говоре како је Адам горко плакао изван раја, јер се први пут сусрео и упознао са плодовима свога пада: старошћу, болешћу, смрћу, грехом, страдањем и злом. Црквене химне говоре о том његовом горком покајању, али су требале да прођу генерације и генерације људи да би се родио Господ Исус Христос, Који је ослободио човека од смрти, болести и зла. Ту тријумфалну победу ми прослављамо на Васкрс, на Пасху Господњу, и за тај велики празник се ми спремамо кроз Велики пост. Зато умијмо своја лица и уђимо насмејани у овај пост да бисмо могли од срца да се обрадујемо празнику Васкрсења Господњег“ – беседио је Владика Јеротеј.

На светој Литургији је саслуживало свештенство архијерејског намесништва шабачког првог, а у молитвеном присуству многобројног верног народа.